وبلاگ و انتخابات

وب فارسی ، سیاست و انتخابات -1

وبلاگ و دموکراسی سایبر

درآمد :

وب فارسی زبانان در آستانه انتخابات مجلس هشتم ، که حضور پرشور و مشارکت حداکثری هم میهنان با هر گرایش سیاسی زمینه های تقویت «همبستگی ملی » و «امنیت ملی » را در ابعاد کلان برای کشور فراهم خواهد نمود ، قطعا فضائی پرشور را تجربه خواهد کرد . هرچند این تجربه با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در جمع مردم شریف یزد باید مبتنی بر «اخلاق » و «توسعه مشارکت همگانی » استوار شود . بر همین اساس جهت آشنائی با کارکردهائی که وبلاگ ها به عنوان رکن اصلی وب فارسی ( از دیدگاه کمی و کیفی ) دارا می باشند ، به بررسی جایگاه و نقش وبلاگ در فضای سیاسی وب می پردازیم .

دموکراسی سایبر(دموکراسی الکترونیک) :

در تعریف این بخش از جامعه الکترونیکی می توان گفت  استفاده از فنـاوري اطلاعـات و ارتباطات    براي پشتيباني مشاركت شهروندان در تصميم گيري هاي دمـوكراتيكمثل  انتخابات ، همه پرسي ها و مرحله تبليغات پيش از آنهاست . بر اساس تعریف یاد شده ، تحقق دموکراسی سایبر را می توان در بخش هائی چون :

-          تبلیغات   -   اطلاع رسانی     -   جلب و پشتیبانی مشارکت     -     برگزاری انتخابات با امکانات فناوری اطلاعات  

دانست .

محورهای دموکراسی سایبر:

 با توجه به تعریف و نگاهی دقیق به موضوع ، می توان دریافت که بدون شک برای تحقق بخشیدن به دموکراسی سایبر و هدف نهائی آن یعنی برگزاری انتخابات الکترونیک ، نیازمند به بهره گیری از ابزارهای مختلف جامعه اطلاعاتی و تارنمای وب می باشیم . چارچوب دموکراسی سایبر در جدول زیر با توجه به فرآیندها و پیچیدگی چرخه اجرا در سطح جامعه اطلاعاتی مورد بررسی قرار گرفته است . در می یابیم که وبلاگ ، وب سایت ، پست الکترونیک ، اتاقهای گفتگوی اینترنتی همه با هم در سطوح مختلفی از پیچیدگی ارتباطی به تصمیم گیری شهروندان در انتخابات الکترونیکی منجر می شوند .

سطح پیچیدگی

ارتباطات

فرآیندها

کسب اطلاعات

شکل گیری ایده

تصمیم گیری

ارائه اطلاعات

استفاده از Weblog-Website

 

 

ارتباط یک طرفه

 

استفاده از E-mail

/ 1 نظر / 17 بازدید
حسن خسته دل فومنی

سال روز بزرگداشت کوروش کبیر گرامی باد. ایرانی.آباد گر .سربلند باشید. http://khastehdelfumany.persianblog.ir/ ____________$$$$$ ___$$_________$$$ __$$$$_______$$$___$$$$$ _$$$$$$_____$$$___$$$$$$$ $$$_$$$$___$$$__$$$$____$ $____$$$$_$$$$_$$$ _______$$-$$$$$-$$----$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$_$$$$_$$$$$ ___$$$$$$$$$$$$$$$$$_____$$$ __$$$__$$$$$$$$$$$$________$ _$$___$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$___$$$$_$$$_$$$__$$$$$ $___$$$$___$$__$$$$___$$$ ____$$$_____$$___$$$____$$ ____$$______$$$___$$$____$ ____$$_______$$____$$$ ____$________$$$____$$ ____ _________$$$____$ _____________$$$ _____________$$$ ____________ $$$ ____________$$$ ___________$$$ من آّپـــــــــــــــــــــم _________$$$$$ ________$$$$$ ______ $$$$$ خوشحال می شم بیای