سرانجام استراتژی خدمات فرهنگی الکترونيک

تعطیلی مرکز فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران

اقدامی بر خلاف استراتژی توسعه خدمات فرهنگی الکترونیک

 

      هنوز بسیاری از شهروندان تهرانی ، خصوصا شهروندان و نخبگان حوزه فناوری اطلاعات ، اعلام توسعه خدمات فرهنگی الکترونیک در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ، از سوی دکتر علی عسگری چهارمین رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ، در ابتدای برروی کارآمدن در آبان ماه هشتاد و چهار را به خاطر دارند. چندی پس از اعلام این استراتژي و در راستای دستیابی به این امر و توسعه خدمات و سرویس های الکترونیکی ، مهندس مهدی عباسعلی رئیس مرکز فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در ابتدای سال هشتاد و پنج با طرح شعار" هشتاد و پنج مرکز فرهنگی فناوری اطلاعات در سال هشتاد و پنج " محور توسعه فیزیکی و گسترش درگاههای ارتباط شهروندان تهرانی با سازمان و سرویس های الکترونیک خدمات فرهنگی ، همچنین دسترسی و دستیابی به خطوط پرسرعت اینترنتی را با ایجاد و تاسیس هشتاد و پنج مرکز فرهنگی فناوری اطلاعات را  به عنوان گامی برای دستیابی به استراتژی توسعه خدمات فرهنگی الکترونیک مطرح نمود. که در راستای اجرای برنامه موسوم به هشتاد و پنج مرکز در سال هشتاد و پنج ( 85*85) شاهد افتتاح باشگاه وبلاگ نویسان تهران و..... در سال هشتاد و پنج بودیم. روند توسعه مراکز فرهنگی فناوری اطلاعات به عنوان یک اقدام عملی و محله گرایانه در عملیاتی ساختن استراتژی توسعه خدمات فرهنگی الکترونیک تا پایان نیمه اول سال هشتاد و پنج تاسیس و فعالیت بیش از بیست مرکز فرهنگی فناوری اطلاعات را در محلات مختلف شهر با همراهی و همکاری شهرداری مناطق به ارمغان آورد . اما این روند در ادامه و تا پایان سال به علت عدم حمایت سازمان فرهنگی و هنری (تامین اعتبار ؛ منابع انسانی و تجهیزات و... ) از فعالیت های توسعه ای مرکز فناوری اطلاعات با رکود مواجه گردید . تصویب سند و طرح جامع فناوری اطلاعات شهر تهران در صحن علنی شورای شهر ، ابقای دکتر محمد باقر قالیباف در کسوت مقام ارشد شهرداری تهران در ماههای  آغازین  سال هشتاد و شش می رفت که نوید ادامه و پایان طرح نیمه تمام توسعه مراکز فرهنگی فناوری اطلاعات را برای شهروندان تهرانی و کاربران خدمات فرهنگی الکترونیک به ارمغان داشته باشد .

     متاسفانه در آغازین روزهای اردیبهشت ماه هشتاد و شش مصاحبه رضا شرفی (مدیر روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات ) و اعلام ابلاغ سیاست اجرائی واگذاری مراکزفرهنگی فناوری اطلاعات در راستای اصل چهل و چهار قانون اساسی و همچنین به گوش رسیدن شایعه ای که بعدها به واقعیت پیوست و بر اساس آن مرکز فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل واز آن تاریخ به بعد  موسسه رایانه شهرکه تا پیش از این به عنوان یکی از شرکت های تحت پوشش مرکز و وابسته به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اداره می گشت ، مسئولیت اداره و واگذاری مراکز فرهنگی فناوری اطلاعات به بخش خصوصی و پشتیبانی فنی خدمات انفورماتیک سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران را عهده دارمی گردد ، روزهای نه چندان جذابی را برای فعالان خدمات فرهنگی الکترونیک به ارمغان آورد .

بدیهی است این تجربه که در نوع خود نه تنها در سطح کشور بلکه منطقه خاورمیانه بی نظیر بود ( هرچند ممکن است انتقاداتی بر خدمات و عملکردها وارد باشد ، اما نخستین و تا امروز تنها مرکز توسعه کاربری فناوری اطلاعات ،طراحی مدیریت و عرضه خدمات فرهنگی الکترونیک در ابعاد محلی بر بستر وب بود ) ؛ وقوع این امر در سازمانی که دکتر علی عسگری به عنوان عالی ترین مقام اجرائی آن در سیاست ها و استراتژی های خویش ((توسعه خدمات فرهنگی الکترونیک )) را مطرح می نماید و مدیریت ارشد شهرداری را دکتر محمد باقر قالیباف به عنوان یکی از مدیران پیشرو در توسعه خدمات و سرویس های الکترونیکی ( چه در ناجا و شهرداری ها ) بر عهده دارد قدری قابل تامل است .

حقیقت امر این است ؛ هنگامی که بلاگفا اعلام می کندتعداد وبلاگ های سرویس دهنده اش از مرز هشتصد و پنجاه هزار وبلاگ می گذرد ، وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی نمایشگاه رسانه های دیجیتال برگزارمی کند و نهایتا سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مرکز فناوری اطلاعات خویش را تا پای اضمحلال به بهانه اجرای اصل 44 قانون اساس آن هم در یک سازمان خدمت محور فرهنگی و هنری می برد ، باید برای شهروندان تهرانی ، وبلاگ نویسان این کلانشهر و همه کاربران اینترنتش ( که بخش اعظمی از کاربران اینترنت کشور را به خود اختصاص داده اند ) تاسف خورد ....امید آنکه خدمات خانه های فرهنگ و فرهنگسراهای تحت پوشش این سازمان خدمت رسان فرهنگی و هنری ، به اندازه یک وبلاگ بازدید کننده و اثر بخشی داشته باشند

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
رفيق قديمی

هی عمو بسه عسگری رفت ديگه نميخواد از رفقات حمايت کنی